littlechungus09 littlechungus09
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75 what was the unit price

Respuesta :

giantsny15
giantsny15 giantsny15
  • 22-10-2021

Answer:

the unit price is $1.56

Step-by-step explanation:

18.75/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

does anybody understand this please answer in true or false
rewrite each subtraction problem as a addition problem x-156=279​
If a and b are positive, then a-b is positive identify the conclusion of the statement
Which process is a “build up” process
Solve the equation for y. 3.14= 7x-2y
Who has overall responsibility for managing the on-scene incident?
WILL GIVE BRAINLIEST AND 50 POINTS! Read the excerpt below from act 1.1 of A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare and answer the question that follows
a total of 228 tickets were sold for the school play they were either adult tickets or student tickets the number of student tickets sold was two times the numb
65 points: How does solving a literal equation differ from solving a one-step or two-step equation?
Write each sum using summation notation. 1+ 3 + 5 + 7 + ⋯ + 99