clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

When a biologist wishes to estimate the mean time that such sharks stay immobile by inducing tonic immobility in each of a sample of 12 sharks, find the probabi
What was the result of Gorbachev’s reaction to the Eastern European protests against the Soviet Union? The majority of Russians demanded more democratic reforms
How does the motion of the particles change when thermal energy is added?
What country had an invincible Armanda of 130 ships
what are two details leading up to an including the compromise of 1877
PLEASE HELP!!!!!!! I WILL DO BRAINLIESTThe angles that share the same tangent value as tan(45°) have terminal sides in quadrant : II III IV (none of the quadran
What is inflation? Select the best answer from the choices provided. A. when a particular product becomes more expensive over time B. when a particular p
The map shows Germany after World War II. What information does the map provide? Check all that apply. Germany was divided into two nations. The city of Berlin
How to determine nuclear polarization of cobalt 60?
A solid gold cube with edge of 2" is melted down and recast as a cone with a 3" radius base. Find the height of the cone.