dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of x?​
20 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!! How were the economies of ancient Mesopotamia, Egypt, and the Indus Valley similar? A. Most of their populations were enslaved. B.The
How you calculate stream gadient
Kevin is 2 times as old as Gabriela.12 years ago, Kevin was 6 times as old as Gabriela
Please help me with this!
a person standing on the moon would weigh 16% of his weight on earth if astro knot weighs 150 lb on earth how much would he weigh on the moon​
which of these events were pre-columbian?
What is the historical significance of the dust bowl
Scientists have shown that a person’s race is determined by a set of biological traits found in their DNA. True or False
Cells of the immune system are able to respond to the presence of invading organisms because they recognize the?A. Antigens on invadersB. antibodies on pathogen