grendon0731 grendon0731
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa purchased 3 pounds of peanuts for $8.25. Write an equation that shows the relationship between the cost and the number of pounds purchased

Respuesta :

JUL133
JUL133 JUL133
  • 21-10-2021

Answer:$8.25 ÷ 3= x or 3·x =8.25

Step-by-step explanation:

3*x=8.25

Answer Link

Otras preguntas

discussion on more people means more income
Dachau and Auschwitz were ______. POW camps concentration camps ghettos killing squads
The main difference between speed and velocity involves A. gravity. B. weight. C. direction. D. distance.
Earthquakes produce two types of body waves that flow through the interior of the Earth. They are __. Primary and love waves Primary and surface waves Primary a
what is 9/10 - 1/10 equal.
discussion on more people means more income
Explain how you can use a model to find 4*3/8 include a drawing and solution Just tell me what to draw
Danielle has taken five math tests so far this year. The tests are out of twenty points, and she has gotten the following scores. 17, 19, 20, 14, 16 What is the
How many solutions does the equation 2m+4(m−3)=7m−4 have? no solution two solutions infinitely many solutions one solution
the necessary and proper clause in article 1 , section 8 of the constituton gives congress what powers?