hh92knqfaa hh92knqfaa
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of bananas varies directly with their weight. Miguel bought
3 1/2 pounds of bananas for $1.12. Write an equation that relates the cost of the bananas
to their weight. Then find the cost of 4 1/4 pounds of bananas

Respuesta :

laniyah22hlilll
laniyah22hlilll laniyah22hlilll
  • 21-10-2021

y= k x

c= k p

1.12 = k(3.5)

0.32 = k

y = 0.32x or c = 0.32p

y = 0.32x

y = 0.32(4.25)

y = $1.36

Answer Link

Otras preguntas

The path of a skateboarder along a ramp at a new skate park is shown below, where the starting position is on the left side of the ramp.
Which two of the following describe the location of the point on the number line. Choose 2 answers.
Make a list of three more chemical properties of a chemical element that you can measure
Helpppp meee pleaseee!!!!!
Please help this is for 3/26
Was Humanism one of the driving forces behind the great geographic breakthroughs
If 2.4x105L of gas is at 180mmHg, what is the pressure when the gas is compressed to 1.8x103L at constant temperature? (2.4x104 mmHg)
If P(x)=x²+9x+8, find P(5)
What is the greatest common factor of 42 ab 35ab4 and 42ab42
Why are scientists working to predict the source of the next pandemic in humans?