sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Find the slope for the following situations. Given the equation y = 5x + 1
The principle of fairness requires that we be loyal to the original argument and not distort its meaning when rewriting it as a well-crafted argument.
Cost flow is in the reverse order in which costs were incurred when using a. weighted average b. last-in, first-out c. first-in, first-out d. average cost
HELP! Identify the parts of the telescope. -primary mirror - secondary mirror - eyepiece
Which of the following statements about cubes is false?
The global capital market limits the opportunity for businesses and individuals to build a diverse financial portfolio. a. True b. False
What is the average rate of change for the function f(x)=3^x-9 9 less than or equal to x less than or equal to 11
What is the difference between history, prehistory, and historiography?
-0.06 as a mixed number is what​
Why did the United States draft men into service in World War I?