mL08 mL08
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tutorial
Danny's graduation picnic will cost $24 if it has 6 attendees. If there are 9 attendees, how
much will Danny's graduation picnic cost? Solve using unit rates.

Respuesta :

tc1833
tc1833 tc1833
  • 23-09-2021

Answer: $36

Explanation: Find the unit rate and then multiply by 9. Unit rate is 4.

Answer Link

Otras preguntas

There is a rack of 7 billiards balls, numbered from 1 to 7. If one ball is selected at random, determine the odds against it being an odd-numbered ball. The odd
what is meant by handling mails?​
how did the allies push back the axis powers on four fronts
Which concept describes the idea that government and government officials are not above the law? limited government federalism rule of law guaranteed rights.
Evaluate the reasoning Douglass uses in the passage by determining whether the conclusion is valid or invalid.
what number could make this equations have no value of x. 3x+8 = 3x + ?
I WILL GIVE 30 POINTS TO THOSE WHO FILL IN THE BLANK CORRECTLY. Find the value of X
PLEASE NO LINKS AND NO NEGATIVITY
????????????helpppp please
where was the russian ballet the nutcracker first performed