littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

$1000 is invested at an APR of 5% for 20 years
What is 85×3×4÷1+45-3×4=
can an object have zero acceleration and nonzero velocity?
Question 10 of 13 Multiple Choice: Please select the best answer and click "submit." Given the line of best fit for a set of data points with the equation y =
find the value of the numerical expression: 2^4
What two cities did Philip defeat which made him undisputed leader of Greece
Explain how the understanding of atomic emission led to development of the atomic theory.
Which characteristic of Islamic art is a direct result of the Muslim belief that only Allah can create living forms?
how many thousands are there in 800,000
According to the rules of subject-verb agreement, phrases or clauses between the subject and the verb do not change the