ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

what do you see in the box​
27. Solve for x? A 25 B 16 C 27 D 9
Did the creation of National Parks come about because of industrialization?
Can someone please help me answer this one question plzzzzz
can some one help me with this
Why should ethics be a part of invention and discovery?
A triangular prism is 32 inches long and has a triangular face with a base of 18 inches and a height of 12 inches. The other two sides of the triangle are each
Quadrilateral ABCD ​ is inscribed in circle O. What is ​ m∠C ​ ? Enter your answer in the box. °
what is isigwebo sentambo​
You have tickets to go to the Super Bowl game on Sunday and you have an invitation to Cardi B’s exclusive VIP party. You cannot go to both. Which do you choose?