savannahankrom667 savannahankrom667
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

The ratio of the price of a used washer to a new one is 1:3.if a new washer costs $720,how much could you resell it used?

Respuesta :

ItzChemistryy
ItzChemistryy ItzChemistryy
  • 21-09-2021

Answer:

You could resell it for $240.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

As part of its web redesign, Pizza Hut implemented a system to collect and store consumer information including pizza preferences, delivery addresses, and payme
solve x^2 + 2x -1 = 2 using quadratic equation
Fill in the blanks legislative,executive and judicial
3(x-2)=-6 what is the answer
Aunt Beryl did not consider the feelings of others. a. Active b. Passive
What is a root word?
Yo ___ a qué hora es la clase.
You start driving north for 63 miles, turn right, and drive east for another 16 miles.How many miles must you travel to return directly back to your starting po
Sue believes that penalizing students for tardiness is an unfair policy at her university since transportation and parking are so restricted on her largely comm
The Peach Festival charges $12 for admission and $2.25 for each pound of peaches picked. Write an equation for the total cost y if you pick x pounds of peaches.