ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

i need help with problems 7, 9 ,and 11
Find the area of the figure
Continental crust is generally ______________ than oceanic crust. select one: a. older b. denser c. thinner d. richer in iron and magnesium e. all of the above
WILL MARK BRAINLIEST!!! Which of the following combinations will result in a reaction that is never spontaneous? 1) positive enthalpy change and positive entro
a circle is centered at (-3,2) and has a radius of 2. Which of the following is the equation for this circle?
What Enlightenment trend shows the era’s increased emphasis on knowledge and education? Encyclopedias were banned across Europe. A number of scientific insti
A certain project can be completed by 28 men in 90 days. the numbers of men needed varies inversely to the time needed to complete the project. if the contracto
the magna carta established the foundation of what would become _______?
A bright light is produced when magnesium reacts with oxygen
Which document recongnized the independence of the america nd defined its boundaries?