BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

read question number 15 and Then give Me The answer please
Bonita wants to get in good physical shape. She believes that she can eliminate fats from her diet, jog three times a week, avoid temptations when shopping for
Use the intersect method to solve: x^2+1=-x^2+9
the pH of our blood is strictly maintained between 7.3 and 7.5 by aA AcidB basec protond buffere salt​
Which of the following is the conjugate of the expression below when x> -3? 7- square root of x+3
dialoge between principal and engineer about design the school​
Can someone please help me
Triangle ABC is translated 2 units right and 5 units down to form triangle A′B′C′. This triangle is then translated 5 units right and 4 units up to form triangl
Once formed how are coordinates covalent bonds different for other covalent bonds?
Which type of clause is the following statement? The football team will need a fundraiser unless there money in the budget for new uniforms.