ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which was the most important development in voting rights in the US in the early 1800
Which branch of government carries out and enforces the policies of the federal law
Given f(x)= 3x-1 and g(x)= 2x-3 , for which value of x does g(x)=f(2)
What is the centripetal acceleration of a vehicle rounding a corner with a radius of 15m going 20.m/s? Please show your work
Which action directly caused the United States to enter World War I A. Germany are food safety to Pancho Villa B. Germany used airplanes to attack American nava
What was Andrew Jackson’s policy toward the native Americans? A) To remove al tribes from desirable land, especially those east of the Mississippi River B) to
Adding salt to the Water when you boil vegetables will Cause nutrient Loss Through?
Write the following equation in exponential form
What are the mathematical terms used to describe X values
Using the table what is the value for the range when the domain is 2