linneyaden linneyaden
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of frozen yogurt costs $11.68. What is the price per cup?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-08-2021

Answer:

$1.46 per cup

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups. $11.68 divided by 8 cups = 1.46

Answer Link

Otras preguntas

ABCD is a rectangle with AC=20 and AB=2BC. What is the area of rectangle ABCD?
A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
how can I use quarrelling in a sentence?
do you think love is not a universal
what is .net formatting?
What happens when biomass decays?
What is the equation for calculating electric power?
Please tell me what is the State Tree of Tennessee?
116 is 145% of what number
What Is Immediate Constituent Analysis?