alexvota8776 alexvota8776
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $6 for an 8 oz bag of chips. How much does 1 oz cost?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 31-08-2021

The cost of 1 oz of chip is $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Given :

It costs $6 for an 8 oz bag of chips

Explanation

8 oz of chips cost $6

For example , If 5 pencils cost $10

then 1 pencil cost = [tex]\frac{10}{5} =2[/tex]

We are asked to find cost of 1 oz, so we divide the cost by the number of oz

8 oz of chips cost $6

1 oz cost =[tex]\frac{6}{8}=\frac{3}{4}[/tex]

The cost of 1 oz of chip =$ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Learn more :  brainly.in/question/36777351

Answer Link

Otras preguntas

The combination of telephone lines and the closed switches that connect them to each other is called a _____.
A 975-kg car accelerates from rest to 26. 7 m/s in a distance of 120 m. What is the magnitude of the average net force acting on the car?.
I NEED HELP 8 / 2 + 81 - 65 × 4²
Write a different expression equivalent to 4.5(x+3)
Which term names a small, icy object that orbits the sun?.
Which best describes the solution set for the inequality below? 3x 7 ≤ 4x – 8 or –2x 3 ≥ 1 x ≤ 1 or x ≥ 15 x ≥ 1 or x ≤ 15 x ≥ 1 x ≤ 15.
The fourth term of the sequence is 216 the sixth term is 96
Lea needs at least $240 to buy new headphones. She has already saved $30. She earns $14 per car that she washes. What is the least number of cars she can wash t
PLS help With math work
Did the people of Germany agree with their decision to enter the war? I need it in a paragraph I will give 60 points