hanaaaamontana
hanaaaamontana hanaaaamontana
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

Jungwon has $15. Notepads cost $2.50 each. How many notepads can Jungwon buy?​

Respuesta :

nolds77
nolds77 nolds77
  • 22-08-2021
15 divided by 2.50 is 6
Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 22-08-2021
So Jungwon has $15 and each notepad costs $2.50. We need to find out how many notepads Jungwon can buy with $15. Simply take $15 and divide that by $2.50, you get 6. Jungwon can buy 6 notepads with $15.
Answer Link

Otras preguntas

what is the product of an objects mass and velocity
You make a salary of $700 per week. you have an insurance deduction of $65 per week and 12% withheld for taxes after your deduction. you have 3 weeks of unpaid
Refers to the addition of vitamins or minerals that were not originally present in food
What are some illnesses related to the female reproductive system??
The container that holds the water for the football team is 3/10 full. After pouring in 14 gallons of water, it is 4/5 full. How many gallons can the cont
Describe the correct error -1/4 divided by 3/2=-4/1 multiplied by 3/2= -12/2=-6
How do you convert 10 5/3 as a mixed number and an improper fraction
Is this statement true or false? Ashcan School artists like John Sloan, who painted Passing Through Gloucester, painted in the style of Realism using loose b
The chef at the infamous Fattening Tower of Pizza tosses a spinning disk of uncooked pizza dough into the air. The disk becomes wider during its flight, while i
How do you solve 4 x 2 = 5?