casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

what determines an elements chemical properties ?
In terms of GNI PPP, excluding Singapore, the wealthiest nations of Southeast Asia are A. Thailand and Malaysia. B. Cambodia and Laos. C. Indonesia and Viet
Pens cost 95 cent each or 9.95 dollars for a dozens. what is the least possible cost in a dollars of 40 pens
in the book stargirl why did leo ignore stargirl and who did he blame it on
Why is the energy transfer in a food web inefficient?
Is myxococcus bacteria prokaryotic or eukaryotic?
In England, mass is measured in units called stones. One pound equals 1/14 of stone. A cat has a mass of 3/4 stone. What is it's mass of pounds?
find the simplest form of each of the factions 3/12 8/10 and 3/8
When the temperature of a substance _____, the motion of the atoms that make up that substance _____.
How did the renaissance pave the way for the scientific revolution?