fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

How to prove Jack guilty in the lord of the flies book?
a box contains 13 red blocks, 8 orange blocks,9 green blocks,and 10 blue blocks . Shelly randomly chooses a block from the box. What is the probability that the
How many levels of government are there in China?
Can someone help me solve this proportion: 5/n=1.5/1.8
When plastic deformation of a material occurs, the material _____.
Why Is Idaho Called the Gem State?
what is the similarties of all three rocks types
An acrostic poem about the brain
What is the range of the relation? {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 6)}  A.{2, 4}  B.{1, 2, 3, 4, 6}  C.{2, 4, 6}  D.{1, 2, 3, 4}Which relation is a function?  A.{(
I need to find the mean and the mode. What is the mode?