owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

What is the inequality shown in this graph
Which of the following are human modifications of natural distribution patterns within biomes (select all that apply)? A. Artificial translocation of organisms
what is 670,130,000 km in scientific notation
Animals that have been tamed are:
2. PART B: Which clue from the text best supports the answer to Part A?
-7y(4-y) plz help help azap
The sum of 150 and 2 times a number n
Gina's grandparents live 335.5 miles from Gina's house. On a trip to visit them, she drove 105.6 miles and stopped to get something to eat. She drove another 18
)In a vector implementation of a stack ADT, you add an entry to the top of a stack using which vector method? A. Push B.add C.none of the other answers
Explain the main reason why the position of the moon in the sky changes over the course of a single night. In other words why is the moon in a different positio