marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Write a program in c language which takes 5 inputs from the user. The inputs are temperature in Celsius scale. The program computes the corresponding Fahrenheit
Two groups of seventh graders were tested to compare thwir speed solving integer problems. One group had calculators, the others didn't. Which is the dependent
Which of the following statements are true about quick sort A. It can degrade into an O(n2) sort if the pivot selection scheme is bad B. It doesnt require addit
g What is one difference between a firm in a perfectly competitive industry and a firm in a monopolistically competitive industry? A monopolistically competitiv
This is a characteristic of line in art
This technology didn't help explorers reach any new lands, but did help the spread of knowledge to other potential explorers.
look carefully at the triangle solve for x ​
Liquid water at 83 C and at 1 atm flows through a heated pipe at a flow rate of 3.9 kg/s. It then leaves the pipe as steam. The water receives 12378600 J/s from
why is north america considered a region
Edna Boyle contracts with The Melonville Times to advertise her garage sale to be held this Saturday. The ad is to run in the Friday and Saturday morning editio