yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

I need help omg thanks !
How did sheriff dozier find out who the "ring leader" was (the one trying to organize a union for sharecroppers and laborers)?
what equation results from completing the square and then factoring x2+4x=12
identify a probable reason that the dark moths survived while the light moths did not
Due to heating a solid such as ice cream blank and changes state to become an blank
Translate the following paragraph into English, This is in Latin. Primus rex deorum erat Uranus. Urano ex regno expulso, Uranus saturnum, qui erat filius Urani,
What is the main challenge or problem that Kenny faces
Find the equation of the line through the points(5/7,0) and (-3,-1). Write your answer in the form y = mx + b
Lystrosaurus provided which type of evidence supporting continental drift? A. land features B. fossil evidence C. glacial evidence D. climate change evidence
a line has a slope of 9 the points are (0,10) and (-1,d) solve for d