courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

Harper deposited $110 into a savings account that earns 3.5% interest a year. The function (R)t models the amount of money Raymond has in his savings account as
Which of these claims made by Sepúlveda did las Casas directly refute? a. Native Americans had no languages of their own. b. Native Americans had no religions o
What are the parts of the water system? Label the water wheel to show the matter and forms energy that flow through the system.
I am a Geography teacher at school, I have a problem with the children as they always question me "what proves that the earth/world is rounded?".
7. Which of the following is true? 1. For a pair of functions to be inverses, their compositions must be equal to 1. 2. In an inverse relation, coordinates of t
when was the doctor Day celebrate​
How many grams of a 14.0% (w/w) sugar solution contain 62.5 of sugar?
Mrs ogrady wants to know if doing labs with her
-2(7 + y)2 -8(y + 1)​
27. The unit of volume in the metric system is the liter, which consists of 1000 milliliters. How many liters or milliliters is each of the following common Eng