eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

A grocery store needed eight hundred ninety five cans of peas.If the peas came in boxes with thirty two cans in each box,how many boxes would they need to order
Which of the following was not a reason that the delegates of the Constitutional Convention designed a new form of government? 1. because the Articles of Confed
HELP ME PLEASE I NEED TO GET THIS DONE Read the excerpt from "The Gift of the Magi" by O. Henry. What is the tone of the opening passage? One dollar and eighty-
25 PTS Change, “comer,” to the informal Tú command in Spanish. Explain the steps on how you do this.
What is funny about the description of the mare?
Which cell address indicates the intersection of the first row and the first column in a worksheet?
Which linear inequality is represented by the graph?
An increase in which of the following will decrease the monthly payment ? Answers: A: interest rate B: Down payment C: Principal D: None or the above
A factory makes sheet metal. If each sheet is 3/16 inch thick, how tall is the stack if there are 14 sheets?
What is 8% of 37...........