Harambaeee8337 Harambaeee8337
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 25-05-2021

Answer:

8 ears of corn for $2.56

Step-by-step explanation:

Which bag is the better deal?

to determine which bag is the better deal, determine the price per ear of corn

price per ear = total price / total ears

$2.56 / 8 = $0.32

$4.32 / 12 = $0.36

the cheaper ear is the  8 ears of corn for $2.56

Answer Link

Otras preguntas

children are the future of country. explain it​
We go for a walk every day
my face cheeks feel numb and tingly and also the back of my head feels a little weird too, anyome know why? im really scared right now . please answer​
Niko wants to put soil in his garden shown below. If soil comes in bags that fill 6 square yards each, how many bags of soil should Niko buy? Hint: you may have
Choose the word or phrase that best completes the sentence. I enjoy watching snowboarding and ice skating in the Winter Olympics; __________, the Summer Games a
about ritual of tharu caste​
Hi, just need help with this graph problem.
what is the solution to the equation?
which development best illustrates why world war I is classified as a total war?
the paint 3D program is used for drawing picture true or false​