aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Read the following excerpt from the speech "No Compromise with the Evil of Slavery" by William Lloyd Garrison. Which rhetorical technique does Garrison use to m
you roll a fair six sided die the die shows an odd number or number greater than four
The weight of the truck was 3/7 the weight of the rocks. The truck weighed 13.5 tons. What did the rocks weigh
what is the theme of Perseus and the quest for Medusa's head
urgent!!! what is this math answer?!?!
Yesterday the temperature at noon was 11.4°F. By Midnight, the temperature had decreased by 15.7 degrees. What was the temperature at midnight?
Which of the following statements is true? Question 18 options: Nuclear decay rates vary with the conditions of the reaction, but chemical reaction rates do no
What is everything you need to write a good essay? I need some tips, please and thank you.
The equation 24x2+25x−47ax−2=−8x−3−53ax−2 is true for all values of x≠2a, where a is a constant.What is the value of a?A) -16B) -3C) 3D) 16
The penalties for a person's second DUI conviction include installation of an ignition interlock device for __________. A. no more than two continuous years