dabiskitten
dabiskitten dabiskitten
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable

Respuesta :

melanieeepstein2007 melanieeepstein2007
  • 21-05-2021

Answer:3x=4.99

Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99

Answer Link

Otras preguntas

La cortina está__________ de la cama.
Select the correct answer from each drop-down menu. All sound waves move at nearly the same speed through the air. High-frequency sound waves have a shorter and
Follow the steps to solve the equation square root 2x-7 - square root 3x - 12 = 0. First, isolate a radical and then square both sides. Choose the resulting equ
Strength (hs in) Brand Do you agree with this claim? Why or why not? a. Yes, because the bar for Brand Z is twice as tall as the bar for Brand X b. Yes, because
An angle measures 51 degrees. Through what fraction of a circle does the angle turn? (Try the Math Quill using Delimiters to type your answer.)
HELPPPP!.. is it anyone who do work and get payed for it ?
If I have I have hydrogen-ion concentration of 2.3x10^-3, what is the hydroxide-ion concentration?
Find the volume of a right circular cone that has a height of 17 m and a base with a circumference of 6.3 m. Round your answer to the nearest tenth of a cubic m
a frozen pizza cost $3.00 in 2000. In 2015 it cost $2.50
URGENT HELP The diameter of the circle below is 5” and the length of the rectangle is twice its width. What is the area of the shaded part?