bananawalnut20100 bananawalnut20100
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Each pound of apple cost 1.35.what is the total cost of the 2.6 pounds of apples

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 26-04-2021

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound = $1.35

Ratios:

[tex]\frac{1}{1.35} =\frac{2.6}{x} \\\\x=3.51[/tex]

Answer Link
jelkhat22 jelkhat22
  • 26-04-2021

Answer: 3.51

Step-by-step explanation: Multiply 1.35 by 2.6 and you will get 3.51.

This is because each pound is 1.35 but we want to know how much is 2 pounds and .6.

Answer Link

Otras preguntas

What’s was Africans Americans safety during reconstructed
show work for x<4 and x<-1
What happens to energy and temperature at various parts of a phase change graph?
Which number line shows all the values of y that make the inequality -6y - 2 > 10 true?
Angles 1 and 2 are supplementary Angle 1 = 30°
True or False the question is good, there is no such thing as a bad question.
Identify the structures in the cell pictured on the right. Label A Label B Label C Label D Label E
We had a picnic we played ball is an example of a
WILL GIVE BRAINLIEST 25 POINTS Congruent? If so, what property?
Arrange the hyperbolas in increasing order of the horizontal widths of their asymptote rectangles.