guerrasandra300 guerrasandra300
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Paula is buying a watermelon that cost $0.50 per pound the watermelon weighs 5 lb and 3/5 pounds what is the cost of the watermelon in dollars.​

Respuesta :

rodrigoa1007 rodrigoa1007
  • 27-04-2021

Answer: 2.80

Step-by-step explanation:

There is 5 pounds of watermelon and each pound is worth 0.50 cents so

5 x 0.50 = 2.50. So now we need to find the amount 3/5 pounds costs and 5/5 = 0.50 so 1/5 = 0.10 And 3 x 0.10 = 0.30. So 0.30 + 2.50= 2.80

Answer Link

Otras preguntas

Oxygen enters the blood in..... a.) bronchi b.) pharynx c.) larynx d.) alveoli
Which personal pronoun correctly completes the sentence? What is its use? Sally told her brother to give John and __________ the old newspapers to recycle. A. u
Which action is considered a primary function of state government
Giraffes use their extremely long necks to reach the leaves high up on acacia trees, which other animals cannot reach, giving them a food source for which they
Why do volunteers clean sea otters after an oil spill occur
what is equivalent fractions's to 2/11
How Do You Factor 5xy - 10x
Which type of organic molecule is wax? A. carbohydrate B. protein C. nucleic acid D. lipid
I am a solid figure with two congruent polygons that are bases, connected with lateral faces that are rectangle
who finally sponsored Columbus , and what country did they represent