shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

National parks can be a double-edged sword because _____.
If you drink two cans of Diet coke (90 cents each) every day, how much do you spend on Diet coke in a year?
3. the statement “57 percent of all college students are women” is an example of what? A.) a hypothesis B.) gossip C.) an opinion D.) a fact
a turtle can walk 2.44 yards in 30 seconds how many feet can a turtle walk in 1 minute?
when Kira's father's age, a, is divided by Kira's age , b, you get a quotient of 13 R1. Identify one possibility for their ages.
WILLL GIVE A BRAINLEST FOR RIGHT ANSWER!!! A survey of 1,565 households estimated that 72% of the households in a given state owned a television. What is the po
A complete instruction that causes the computer to perform some action is called
which of the following ethnic groups were in conflict with Bosnia - serbs, croats, and muslims - catholics, serbs, and mongols - turks, muslims, and mongols
Critique the following statement: “In the 15th century, Europeans discovered the New World”. What is ironic, or problematic, about that statement? A Someth
HELPP!! BRAINLYEST! FASSSSTTT!!!!!!!!!!! PLEASE!!!!!!!!!!