bridgeskarina09
bridgeskarina09 bridgeskarina09
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Twenty-five students go to lunch. Pizza costs $3 and sandwiches cost $2. Twelve students buy pizza. What is the total amount of money spent on sandwiches?

Respuesta :

beewhinnie
beewhinnie beewhinnie
  • 21-04-2021

Answer:

26.

Step-by-step explanation:

Take 25 and subtract 12 from it.

25 - 12 = 13

then take 13 and multiply it by 2.

13 x 2 = 16

Answer Link

Otras preguntas

Shaunda said that buying 4 towels for $17nwas better buy than buying 2 towels for $9. She found her answer by doubling the terms in the ratio 9:2 and comparing
how does hydrogen ion change into hydrogen atom plz answer as fast as you can
how do you say 876543 in word form
A 1200kg car moving at 25m/s has the brakes applied with a deceeration of 8.0m/s^2. How far does the car travel before it stops?
a student 1/3 of clay and a other student has 5/8 of clay what do you do if you have to divide it
What is 24/40 in simplest form
a student investigated the rate of reaction between sodium thiosulphate and dilute hydrochloric acid the student placed a conical flask over a cross on a piece
How is the entire noun clause used in the sentence? That these little creatures survive in these small pools of water is amazing. A. Subject B. Object of Prepos
what is the answer [tex]5x(4x+3)=24[/tex]
The population of Africa is 6.582•10^14 people. The population of Australia is 4.32•10^14. How many times the population of Australia is Africa?