julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Easy question. More points
The Cold War resulted from?
Marta: ¿Dónde están las manzanas? Rosa: __________________________ Los chicos ponen las manzanas en el comedor. Los chicos ponen las manzanas en el salón. Los
if line XZ is 2ft, line YZ=18in. what is the length of line XY
A participial phrase acts as _____. 1:a pronoun 2:a verb 3:an adjective 4:noun
I need help with this question please help I'm very stuck
Ammonia is produced by the following reaction. 3H2(g) + N2(g) 2NH3(g) When 7.00 g of hydrogen react with 70.0 g of nitrogen, hydrogen is considered the lim
identify the structure of the human heart which is a valve between the right atrium and the right ventricle of the heart that directsblood that needs oxygen to
What belief of humanist thinkers do the figures in this painting symbolize?A Females are best suited to be teachers.B A person should be versed and educated in
what is a simple machine that has two or more simple machines working together