kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following companies is the easiest type to set up? (Select the best answer.) Question 18 options: C corporation LLC Sole proprietorship S corpo
What was the New Deal?
Explain both Nicolas Copernicus and johann Kepler's astronomy theories , including their opposition to the church
The human body uses water in many of its natural processes. water is made of two hydrogen atoms bonded to an oxygen atom. what are the three basic parts that ma
At West High School, 2/5 of the students play a sport. Of the students who play a sport, 1/4 play football. What fraction of the students at West High Schoo
The admission fee at fun park is $13 for adults and $9 for children. On a certain day, 940 people entered the park and $10,148 was collected. How many children
A train travels 210km in 3 hours 45 minutes. what is the average speed in kilometers per hour?
Which figures are polygons?
Tourists from a tour bus were asked about places they visited during their stay in a city. The results are shown in the table. What is the probability that a ra
How many kids go missing each year in the United States?