lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

What is the value for quartile 3(Picture Included) please explain
‘Some’ is an example of a qualified term. Please select the best answer from the choices provided T F
what is the kinetic energy of an object that has mass of 30 kilograms and move with a velocity of 20 m/s
_____ kilometers per second is the approximate speed of light. a. 300 b. 3,000 c. 30,000 d. 300,000
how did Mali's empire fall
Find the area of a triangle with a base length of 6 units and a height of 7 units. 10 units 13 units 14 units 21 units
Exposure to cosmic rays, X-rays, ultraviolet rays, and radiation from radioactive substances may promote?
The catcher is trying to throw out a base runner trying to steal second base. If the distance between bases is 90 feet , approximately how far is the catcher's
Which Volcano is in the middle of a continent
What is the factored form of the polynomial? x2 − 12x + 27?