Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

Explain how to find the number of units apart -2 and 3 are on a number
What happened at the Battle of Bunker Hill? American rebels hid in trenches and attacked the British soldiers when they got very close, resulting in over 1,000
which term can be added to the list so that the greatest common factor of the three terms is 12h3? 36h3, 12h6,
Explain the difference between a seasonal worker and a migrant worker.
The owner of a successful restaurant want a loan for 50000 to renovate
Identify which one of these are exact numbers. (Can be more than 1) a. 2.54 cm ( the number of centimeters in exactly 1 in) b. 56.00 s ( a time measured by a
A company ship 48 boxes of canned dog food each box contains 24 cans how many cans of dog food did the company ship in all
In which part of a professional email should you try to brief but highly descriptive
5.567 round hundredths
which of the following crops is a major export of many islands in oceania? A. pineapples B. oranges C. bananas D.coconuts