sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

A school bus covers a distance of 7200 m in 1800 s. Calculate its speed.
Find the length of the segment QS.(Enter the just the value, without any units.)
PLEASE HELP!! The same numbers of each coin have a total of $6.00. There are nickles, dimes and quarters. How many of each coin are there? Pls solve algebraical
How should an active listener behave in a discussion? Check all that apply. by using body language that shows engagement by asking questions for clarification a
Plzzz answer ASAP. Plzz answer ALL three a,b,c
Please help!! Which sentence is best?A.He wanted to perfectly paint the room.B.He wanted to paint perfectly the room.C.He wanted perfectly to paint the room.D.H
Which processes produced heat that contributed to the formation of Earth's different layers? Check all that apply. collision of materials compaction of material
Please answer this correctly
The slope of diagonal PQ is __, and it’s equation is __.
Which British policy convinced many American colonists to want to form their own country? A. Great Britain separated the colonial governments into three branche