Jadilee Jadilee
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?

Respuesta :

8kafqamatq 8kafqamatq
  • 24-03-2021
He paid 3.85 per gallon of gas.
Answer Link
jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 24-03-2021

Answer:

$3.85 per gallon

Step-by-step explanation:

48.51÷12.6=3.85

3.85x12.6=48.51

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression 14 + 6 • 2 – 10 ÷ 5? A. 38 B. 24 C. 6 D. 0
Where did we get most of our knowledge about Mansa Musa?
why did qing dynasty come to an end?
what is the purpose of operons in prokaryotics?
Theresa had 24 cookies. She gave 1/6 to her sister and 3/6 to her mother. How many cookies did she give to her sister and how many did she give to her mother?
what is 1/5 of 100 ?
How many miles are in 19.08 kilometers
how do you write 1.21 as fraction, when .21 is continuing?
evaluated y=x-13 when x=-3
Which former consul, governor, and general of the Roman Republic declared himself dictator for life? A. Julius Caesar B. Cicero C. Constantine D. Nero