bamansmam81991
bamansmam81991 bamansmam81991
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 6.5 pounds of strawberries cost 20$ what's the unit price?

Pls I’ll give brainlyest

Respuesta :

cdadqdqad cdadqdqad
  • 24-03-2021

Answer:

should be 3.07 (when rounded to the nearest  hundredth)

Step-by-step explanation:

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 24-03-2021

Answer: $3.08 per pound of strawberries.

Unit price is 3.08/1

Step-by-step explanation: The unit price is how much 1 point of strawberries cost.

To find the unit price divide 20 by 6.5.

20/6.5 = about $3.08.

Answer Link

Otras preguntas

9 times as much as 7 tenths
Which of the following is NOT one of the five informal ways to amend the Constitution? A. state legislation B. presidential actions C. Supreme Court decisi
How can 563*10 to the 3rd power be scientific notation.(Use the photo above please)
What is 2/5 of 7/10?
What change was taking place in how the colonist saw themselves
what is the cube of 8
7•w=w•6 what property
Which philosopher believed that humans are born a "blank slate," or tabula rasa, and have no ingrained knowledge? A. Aristotle B. Kant C. Locke D. Plato
how can you determine if you divided the numbers correctly
the moon is about 240,000 miles away. How many ten thousands are there in this distance