antoniquedelancy5 antoniquedelancy5
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​

Respuesta :

charliefinee charliefinee
  • 24-03-2021

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 apple

$25/50 = 0.5

1 apple costs 50 cents/ 0.5 dollar

Multiply by 70 to find the cost of 70 apples

$0.5 x 70 apples = 35

Answer Link
JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

$37.50. ...................

Answer Link

Otras preguntas

what is the simplified form of -(x-4)
The simple predicate is the same thing as the _____.
conquistadors were attracted to the americas by
What causes Hawaii to have volcanoes?
why did the writers of the us constitution allow for amendments to be added
Find three different pairs of fractions that have the same product
How can a caregiver best help a school-aged child who is unsure of assignment instructions given by the teacher? a. The caregiver should instruct the child to
what is spiderella mean
True or false: members of the same species tend to divide resources instead of competing over them.
why do we use models to study atoms