AwokenItachi AwokenItachi
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

If the cost of 8 pizzas is $74, what is the cost per pizza? Use a proportion to solve.

Respuesta :

thevincenthoang thevincenthoang
  • 22-03-2021

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 22-03-2021

Answer:

$9.25

Step-by-step explanation:

8 is to $74 as 1 is to x

8/74 = 1/x

4/37 = 1/x

4x = 37 * 1

x = 37/4

x = 9.25

Answer: $9.25

Answer Link

Otras preguntas

Identify the domain and range of the function f(x) = 2x2 − 6x − 9.
Cameron wants to buy new lacrosse equipment that costs $75.25. she has $20 and plans to save $4.25 each week. how many weeks will it take her to save the money
Find an equation of the tangent line to the graph of the equation ln x xey = 1 at the point (1, 0).
calculeaza valorile lui a si b a+b=42 a impartit la b=5
How can place value help me divide?
There are 3 inches of snow on the ground when it begins to snow 0.5 inches per hour. Which linear equation represents the total depth of the snow, in inches
1/2 (2 to the 3rd power times 2 to the negative 4th power)
A company has recently learned of a person trying to obtain personal information of employees illegally. According to which act will be the person punished? A
allay in a chiasmus sentence
Warm-up routines increase body temperature. What other effect do they have on the body?