oliviakangsmith oliviakangsmith
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?

Please find the answer

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 22-03-2021
He bought 18 muffins and 12 pies.
Answer Link

Otras preguntas

If a characteristic is X-linked it A. occurs mostly in males. B. occurs mostly in females. C. is always fatal. D. isn't any different than a normal allele.
(pleaseeee please help me D: I've been trying to figure this out all day)
How does recycling help bridge the gap between renewable and nonrenewable resources?
CVS is the chemical unit that makes up chromosomes. true or false?
why is 20 to 40 is a 100% increase but 40 to 20 is a 50% decrease
696g 8,000mg= how many grams
The Constitution gives which of the following powers to the Vice President? A. exercise broad executive power B. lead his or her political party C. preside ov
Some microorganisms, such as yeast, produce energy in oxygen-free environments through the process of A. mitosis. B. photosynthesis. C. aerobic respiration. D.
Round to the place indicated in parenthesis 0.86 (hundredths)
2+2÷4×11+45-12+1+1+1×0÷11+0=