emilyermer emilyermer
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

You buy 3 pounds of lunch meat and pay $22.50. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price, t, and the pounds of lunchmeat, p, you buy.
Select one:

t=3p

t=22.50p

t=9.25p

t=7.50p
help me!!

Respuesta :

gtcoleman15
gtcoleman15 gtcoleman15
  • 26-02-2021
t=3p because t=22.50, the total price and p is the cost of each pound
Answer Link

Otras preguntas

How did President Clinton react to Saddam Hussein's refusal to allow weapons inspections?
The ratio of white marbles to blue marbles in the bag is equal to 2:3. There are 20 marbles in the bag. What is the possible number of white marbles and blue ma
ten thousand more than 300,000+90,000+5000+40
what is the more common name for an angle measurer
this is something that isn't a necessity but is nice to have (like a salt shaker or a telephone)
Mrs.simpson's class has 10 girls and 15 boys.  What is the ratio of girls to boys?
Why was Captain Smith given command of the Titanic?
what holds the atoms in plastic together
The area of the shaded segment is 100cm^2. Calculate the value of r.
65+23...Use rounding or compatible numbers to estimate the sumWhat is the answer?