Bobbyr34 Bobbyr34
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

I bought a pack of 6 water bottles for $3. how much is it for 2 water

Respuesta :

sarafruechtel4 sarafruechtel4
  • 26-02-2021

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

$3 / 6 = 0.5

0.5 x 2 = $1

Answer Link

Otras preguntas

Give your answer in minutes.
Some messages indicate the need for a response while others do not. Which of the following messages would NOT necessarily need a response?
Why was the Northwest Ordinance of 1787 considered a good thing?
Did most white abolitionists believe in equal rights?
What is 47 x 89 divided by 58 + 787 x 879000 divided by 78
In the seventh sentence of the seventh paragraph, the author uses a dash primarily to (А) separate a secondary idea from the main thrust of her argument B) dist
A teacher has two large containers, A and B, filled with blue, red, and green beads. She wants her students to estimate the difference (A - B) in the proportion
A farmer need to build a goat pen. The pen will be 5 meters wide and 16 meters long. The fencing material costs $8. 00 per meter. How much will it cost to buy e
thank you so much! Filipino class.
A sample of gas initially occupies 3.50 L at a pressure of 795 torr at 32.0oC. What will the temperature be if the pressure is changed to 4.00 atm, and the volu