theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Harold has 2384 grams of zinc ofr his science experiment. How many kilograms does he have?
Should The U.S. Government Regulate The Sale, Advertisement, And Distribution Of Junk Food?
There are 321 kids on a field trip. There are 5 more girls than boys. How many girls are there? How many boys?
Why do some archaeologists believe that women were the first farmers?
What is the antecedent of the underlined personal pronoun? Each of the boys wore his favorite jersey to the game. A. Each B. jersey C. game D. boys
The greater of two numbers is 1 more than twice the smaller. Three times the greater exceeds 5 times the smaller by 10. Find the numbers
How do the outer planets compare to the inner ones? A. larger and denser B. smaller and less dense C. smaller and denser D. larger and less dense
What role did the mita play in building the Incan Empire?
Solve the equation. -3x-3y=-24 x+y=8
x^4 + 4x^3 + 4x^2 = -16x