Cymoria
Cymoria Cymoria
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price?
per bottle

Respuesta :

deonmorrison64629 deonmorrison64629
  • 26-02-2021

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

6.80 divied by 8

Answer Link
ruizmarissa797
ruizmarissa797 ruizmarissa797
  • 26-02-2021
Divide the cost by how many bottles so you will do $6.80 divided by 8 you get $0.85 per bottle
Answer Link

Otras preguntas

An object with a mass of 78kg is lifted through a height of 6 meters. How much work is done?
who was the coya? what led to the down fall of the inca !! 11 !! points
Looking to start different couses at a time for my high school diploma? Where should i start first and what are some tips??
California and Oregon's___ trees are some of the tallest in the world. Apple, Redwood, birch or Oak
What is a function ?
How does a debit card work?
a store manager instructs his employees to mark up all the items by 30%. A store clerk puts a price tag of $30 on an item that the store bought for $27. As an e
who were the FIRST truly influential progressives?
How do you graph 3 and 4??? I know you have to find the coordinates but how?? Please explain
What have you learned about radioactive dating? Check all that apply.