sethchestnut sethchestnut
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

5 tons of cement cost $900.00. What is the price per pound?

Respuesta :

Ashliesirias
Ashliesirias Ashliesirias
  • 26-02-2021

Answer:

Cement costs vary from approximately $50 to $75 per ton or 2.5 to 3.75 cents per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the main piece of computer software on which every other piece of software relies?
The sum of two numbers is 61. The larger number is17 more than the smaller number. What are the numbers? i need to find the small and large number can someone h
How did the events surrounding the Bonus Army in 1932 affect people’s attitudes? More Americans wanted MacArthur to be president. More Americans disliked Hoover
Need help!!!! How do you prove two circles are similar?
what is the improper fraction 17/10 as a decimal
1/x^-1 somebody help me solve this please ill give reward to all who help
A 12-foot high ladder reaches a tree limb when it leans at a 36 degree angle with the ground. Approximately how far away is the base of the ladder from the tree
what is -42 divided by 8
What is the value of z in the equation 2(4z − 5 − 3) = 166 − 46?
find the remainder of h^4+h^2-2=h+3