Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

A key part of the mayflower compact was the colonist
It’s more than one plexus ugebt
Read the following description. Identify your story’s focus by answering questions like these: Who will the main character be? What problem will that character
The table shows the discount and sales tax rate applied to a pillow set. What is the final cost of the pillow set?
At which value in the domain does f(x)=0
Section 1: This section deals with the possible implications (consequences) of sexual activity or abstinence for a teenager. 1. Being sexually active can impact
Font size, font style, and ___ are all aspects of character formatting.
HELP FAST 5 POINTS AND A EXTRA 20 POINTS TO BRAINLIEST ANSWER
A culinary club earns $1190 from a dinner service. They sold 34f adultadult meals and 51 student meals. An adult male cost twice as much is a student meal. What
HELP ASAP 50 POINTS!!!