duncang16 duncang16
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce box of cereal is priced at $3.68. Find the cost per ounce *

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.23$

Step-by-step explanation:

16 ounce box of cereal is priced at =3.68$

∴1 ounce box of cereal is priced at=(3.68/16)$

                                                         =0.23$

Answer Link

Otras preguntas

Math help? One question?
According to an automobile association of america report, 9.6% of americans traveled by car over the 2011 memorial day weekend and 88.09% stayed home. what is t
The fucntion f(x)= square root -x is shown on the graph. Which statement is correct?
Which level of government relies the most on income tax
contractor A estimated a job would cost $54,000 to complete in 90 days. contractor B estimated he could complete the same job for $49,500 in 120 days. how much
How does tobacco use weaken blood vessels?
Which is the best paraphrase of this line from "The New Colossus"? The wretched refuse of your teeming shore. A) The miserable outcasts of a crowded continent.*
What is the definition for cadence
Read the excerpt from We’ve Got a Job by Cynthia Levinson. Most mornings, young people who set their radio dial on WENN might wake up to the popular black DJ S
What should be the most basic purpose of government if we look at it as an idea originating with the first humans down to our awakening this morning?