reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Cell structures that plant and animal cells don't share are _____.
The major turning point in Greek history is the ___. A) Persian Wars B)Trojan Wars C) Hundred Year Wars
A swimmer swims 1000 m in the pool in 8.6 minutes. What was the average speed of the swimmer in m/s?
why were advances in transportation and communication important to the second industrial revolution
which statement about sentence lengths in a written piece is true
12 out of 30 people chose their favourite colour as blue calculate the angle you would use for blue on a pie chart
Ribonuclease is an enzyme. It is 127 amino acids long. What is the minimum number of DNA bases needed to code for ribonuclease?
The EU modified its Common Agricultural Policy (CAP) in an effort to reduce expensive and unwanted surpluses. This is an example of
I am not sure if i did this right she wants us to distribute and get only one x on one side and find the answer.
A manufacturer implemented a program to reduce waste. In 1998 they sent 946 tons of waste to landfills. Each year after that, they reduced their waste by an ave