kiffanny19
kiffanny19 kiffanny19
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

5 apples cost $7.50 find the cost of three apples​

Respuesta :

jeremyesc100
jeremyesc100 jeremyesc100
  • 25-02-2021

Answer:

the answer is 4.5

Step-by-step explanation:

tip: i divided 7.50 by 5 which gave me 1.5. then i multiplied 1.5 by 3 and it gave me 4.5

can i get the crown?

Answer Link

Otras preguntas

What nation did Iraq attack with SCUD missiles during the war?
PLEASE HELP! ( Drag and Drop USA Test Prep )
Opponents of free trade criticized free trade using all of the following reasons EXCEPT which one A) Free trade partners favor freedom for capital over NAFTA B
Which is the best answer choice
For which value of x is the equation 2(1 + x) = x + 3 true? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
Why did the Islamic resurgence in southwest Asia and North Africa occur? A) assassination of Egypt's President Sadat B) Increase in number of Shiite adherents C
PLEASE HELP ASAP! IF YOU ARE CORRECT I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!! AND YOU GET 15 POINTS!!!! PLEASE NO UN-HELPFUL ANSWERS!!!
i have to make a game board in teenleadership about topics we learned idk what game board i should do
Which one is it ASAP
Which one of the following best describes an acid? A. A substance that isn't soluble in water B. A substance that produces hydrogen ions in a water soluti