martynakus100
martynakus100 martynakus100
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bonnie buys 4 ounces of loose-leaf tea as a gift. The total cost of the tea is $25.00. Use the equation 4t = 25. How much does each ounce of tea

Respuesta :

NoNameWasGiven
NoNameWasGiven NoNameWasGiven
  • 25-02-2021

Answer: 6.25

Step-by-step explanation:

4t = 25

=> t = 25 /4

=> t = 6.25

Answer Link
demeodonovan demeodonovan
  • 25-02-2021
6.25 to your question
Answer Link

Otras preguntas

3. You work 6 days a week as a Janitor. Monday through Friday you work 26 Hours. On Saturday you work in the morning from 7:00 AM to 12:45 PM. You get paid $18.
remember to round to the nearest tenth pls!
A queen ant lays 1.83 x 10^6 eggs over a period of 30 days. Assuming she lays the same number of eggs each day, about how many eggs does she lay in one day? Exp
6/7x-8=7 someone pls help
Which geographic feature made trade in China more difficult? Oriver systems O mountain ranges O lowland grasses desert oases
find the next three terms in the pattern 4, 2, 0, -2, -4, ....... and complete the description of the pattern. ________ to get the next term. The next terms are
What is the product of (negative 6) (negative 7) (negative 1)? –42 –14 14 42
What are the small particles recently found in protons and neutrons?​
2. The most important part of playing rhythm is:
if an object is accelerating, it is traveling the same distance for each time interval of its motion True or False?